2018 Conclave AIA Award Recipients

by | May 4, 2018 | Apensuwi

This year’s Conclave had one of the highest amounts of AIA participation we’ve ever seen at Conclave. We’d like to thank all who competed and supported our program at Conclave.

Award Recipients

PRE-ORDEAL

Team

1st Place- Wahissa Lodge 118
2nd Place- Occoneechee Lodge 104
3rd Place- Croatan Lodge 117

Allowat Sakima

1st-Sam Lewczyk (118)
2nd- Jonathan Washburn (104)
3rd- Issac Kirkman (117)

Meteu

1st- Brennen Flanagan (117)
2nd- Christopher Radcliff (104)
3rd- Ethan Hayes (118)

Kitchkinet

1st- Ben Foster (118)
2nd- Kendrick Fountain (117)
3rd- Allen Stockburger (104)

Nutiket

1st- Luke Sheets (118)
2nd- Henry Hill (104)
3rd- Nate Shorter (117)

BROTHERHOOD

Team

1st- Klahican Lodge 331
2nd- Wahissa Lodge 118
3rd Croatan Lodge 117

Allowat Sakima

1st- Sam Brohaugh (331)
2nd- Issac Kirkman (117)
3rd- Emmett Edwards (70)

Meteu

1st- Kieran Schwartz (331)
2nd- Ethan Hayes (118)
3rd- Brennen Flanagan (117)

Kitchkinet

1st- Ben Foster (118)
2nd- Coner Metzger (331)
3rd- Kendrick Fountain (117)

Nutiket

1st- Luke Sheets (118)
2nd- Nate Shorter (117)
3rd- Taylor Elwood (331)

CROSS-OVER

1st- Wahissa Lodge 118
2nd- Croatan Lodge 117, Wiccacon
3rd- Croatan Lodge 117, Arapaho Chapter 1

HISTORICAL TEAM DANCE

1st- Croatan Lodge 117
2nd- Klahican Lodge 331
3rd- Wahissa Lodge 118 and Tsoiotsi Tsogalii 70

POWWOW TEAM DANCE

1st- Croatan 117
2nd-Tsoiotsi Tsogalii 70

TEAM SINGING

1st- Croatan 117
2nd- Tsoiotsi Tsogalii 70
3rd- Wahissa 118

INDIVIDUAL DANCE

Junior Northern Traditional

1st- Thomas Pittman (117)
2nd- Addison McKaughan (118)

Senior Northern Traditional

1st- Brennen Flanagan (117)
2nd- Matthew Hodges (117)
3rd- Robbie Bass (117)

Junior Fancy

1st- Issac Anthony (118)
2nd- Josiah Bosse (117)
3rd- Salil Pai (70)

Senior Fancy

1st- Jacob Watts (70)
2nd- Kenan Boswell (70)
3rd- Charles Coats (117)

Junior Grass

1st- Cole Swade (70)
2nd- Paul Mcklearney (117)
3rd- Dillon Drummond (70)

Senior Grass

1st- Wilson Triplett (70)
2nd- Chandler Steele (104)
3rd- Joshua Bodenheimer (118)

Junior Chicken

1st- Isiah Bosse (117)
2nd- Lucas Greene (117)
3rd- Ross Buhler (331)

Senior Chicken

1st- Logan Thompson (117)
2nd- Kyle Bolejack (118)
3rd- Dakota Marshall (331)

Senior Straight

1st- Robbie Bass (117)
2nd- Matt Hodges (117)
3rd- Kyle Furgason (117)

Junior Straight

1st- Ryan Wagoner (118)
2nd- Wesley Warden (118)
3rd- Tyler Reinhard (118)

CRAFT EXHIBITION- YOUTH

1st- Brennen Flanagan (117)
2nd- Matthew Hodges (117)
3rd- Chandler Steele (104)

CRAFT EXHIBITION- ADULT

1st- Bob Steele (104)

 

2018 OVERALL AIA AWARD- Croatan Lodge #117