2019 Conclave AIA Award Recipients

by | Jun 9, 2019 | Apensuwi

Award Recipients

PRE-ORDEAL

Team

1st Place – Croatan Lodge 117
2nd Place – Nayawin Rar 296
3rd Place – Occoneechee Lodge 104

Allowat Sakima

1st – Jack Yoakum (118)
2nd – Tyler Roberts (331)
3rd- Nick Potter (117)

Meteu

1st – Isaiah Bosse (117)
2nd – Thomas Lewter (296)
3rd – Jake (118)

Kitchkinet

1st – Kyle Furguson (117)
2nd – Preston Renfrow (296)
3rd – Ben McIntyre (331)

Nutiket

1st – Paul McElearhey (117)
2nd – Landon Tuttle (70)
3rd – Ryan Compton (296)

BROTHERHOOD

Team

1st – Tsoiotsi Tsogalii 70
2nd – Croatan Lodge 117
3rd – Klahican Lodge 331

Allowat Sakima

1st – Emmet Edwards (70)
2nd – Scott Perry (117), Issac Walker (296), Ethan Martin (331)
3rd –

Meteu

1st – Allen Stockbuegen (104)
2nd – Jeremy Hester (70), Jo
3rd – Ethan Hayes (118), Kieran Schwartz (331)

Kitchkinet

1st- Ben Foster (118)
2nd- Coner Metzger (331)
3rd- Kendrick Fountain (117)

Nutiket

1st – Josh Hanflink (70), Robbie Fisher (104), Josh Torres (117)
2nd – Taylor Elwood (331)
3rd –

HISTORICAL TEAM DANCE

1st – Croatan Lodge 117
2nd – Klahican Lodge 331
3rd – Tsoiotsi Tsogalii 70

POWWOW TEAM DANCE

1st – Tsoiotsi Tsogalii 70
2nd – Klahican 331

TEAM SINGING

1st – Wahissa 118
2nd – Croatan 117
3rd – Occoneechee Lodge 104

INDIVIDUAL DANCE

Junior Northern Traditional

1st – Nicholas Hernandez (104)
2nd – Ross Buhler (331)
3rd – Josh Jorres (117)

Senior Northern Traditional

1st – Mason Cockrell (331)
2nd – Sam McNabb (70)
3rd – Addison McKaughan (118)

Junior Fancy

1st – Sam McNabb (70)
2nd – Dakota Marshall (331) 

Senior Fancy

1st – Kenan Boswell (70)
2nd – Trystan Foster (331)

Junior Grass

1st – Cody Wait (70)
2nd – Conner Warton (118)
3rd – David Klainscott (70)

Senior Grass

1st – Vincent Hernandez (104)
2nd – Cole Swade (70)
3rd – Hunter Leroy (70)

Junior Chicken

1st – Michael Rogers (70)
2nd – Trystan Foster (331)
3rd – Logan Tibbetts (117)

Senior Chicken

1st – Logan Thompson (117)
2nd – Kyle Bolejack (118)
3rd – Dakota Marshall (331)

Senior Straight

1st – Robbie Bass (117)
2nd – Ryan Wagoner (118)
3rd – Tyler Reinhard (118)

Junior Straight

1st – Chandler Steele (104)
2nd – Cody Wait (70)
3rd – Nicholas Hester (70)

CRAFT EXHIBITION – YOUTH

1st – Chandler Steele (104)
2nd – Dakota Marshall (331)
3rd – Trystan Foster (331)

CRAFT EXHIBITION – ADULT

 

2019 OVERALL AIA AWARD – Tsoiotsi Tsogalii #70